شکی نیست زمانی که پرخوری می‌کنید چاق هم خواهید شد. اصلاً هر چیزی که تا حالا راجع به اضافه وزن و چاقی شنیده یا خوانده‌اید را فراموش کنید. لُب کلام این است: شما زمانی چاق می‌شوید که کالری های دریافتی تان بیشتر از کالری‌هایی باشد که می‌سوزانید. 

در این مقاله چند دلیل پرخوری و راه حل های مقابله با آن بیان شده است، ما را دنبال کنید :

شما نمی‌دانید چند کالری دریافت می‌کنید؟

گاهی وقت ها  پرخوری ما در نتیجه ندانستن ما هست. بیشتر مردم نمی دانند بیشتر از آنچه انرژی می سوزانند کالری دریافت می کنند. آن‌ها نمی‌دانند حین ورزش چند کالری می‌سوزانند، با خوردن غذا چند کالری دریافت می‌کنند. اصولاً هر روز باید چند کالری دریافت کنند. به عنوان مثال یک آب میوه یا نوشیدنی حاوی 170 کالری را در نظر بگیرید. شما باید بیش از 40 دقیقه پیاده روی کنید تا کالری‌های دریافتی از این نوشیدنی بسوزد.  البته به احتمال زیاد شما تصور می‌کردید چیزی نخورده‌اید. حالا چند قلپ آب میوه که به جایی نمی‌رسد.

راه حل

با وجود اینکه ورزش کردن یکی از راه های لاغری و سالم زندگی کردن است. اما بهترین راه برای مهار پرخوری این است که از ارزش غذایی وکالری‌های موجود در مواد غذایی مصرفی خود آگاه باشید.  برای سوزاندن کالری‌های زیادی مجبورید ساعت‌ها در باشگاه‌های ورزشی خودتان را عذاب دهید. به جای این کار و برای حفظ تعادل انرژی روزانه ساده‌ترین راه این است که به اندازه بخورید. ورزش را برای نشاط و شادابی روح و جسمتان انجام دهید نه از روی اجبار.  باید آگاه باشید که بدنتان با توجه به جنسیت و سنتان به چند کالری نیاز دارد. می‌توانید به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید تا تمام این اطلاعات را در اختیارتان بگذارد.

غذا خوردن به شما تسلی خاطر و آرامش می‌دهد

کدامیک از شما دلش نمی‌خواهد بعد از یک روز کاری سخت یک پیاله بستنی عالی بخورد؟  چند نفرتان بعد از یک دعوای اساسی با آقا یا خانم خانه سر یخچال نمی‌روید؟  اصولاً بعضی وقت‌ها ما سراغ مواد غذایی می‌رویم چون که خسته، عصبی یا افسرده هستیم نه اینکه واقعاً گرسنه مان است.  در این مواقع خوردن بهانه ای برای تسلی خاطر و احساس آرامش است نه رفع نیاز گرسنگی.

اما مشکل اینجاست کمتر کسی در این مواقع به سراغ مثلاً سبزیجاتی مانند کرفس و غیره می‌رود. همه به سراغ شیرینی‌جات، بستنی وهله‌هوله ها می‌روند.  دلیلش هم این است که مواد غذایی شیرین مانند شکلات و غیره باعث می‌شود که بدن هورمون‌هایی به نام هورمون لذت (دوپامین) تولید کند و خلق و خوی افراد بهتر شود.  برای همین هم هست که هم در عروسی و هم خدای ناکرده در عزا شیرینی یا حلوا می‌خورند.  باید بدانید که قندها به سرعت هضم و باعث تولید نشاط فوری می‌شوند برای همین مردم در خوردن شیرینی‌جات زیاده‌روی می‌کنند.

راه حل

بدانید احساس نشاطی که بعد از خوردن مواد غذایی شیرین یا چرب به شما دست می‌دهد موقت و گذراست. البته منظورمان این نیست که خودتان را از هر چی شیرینی و تنقلات است محروم کنید.  اگر به مهمانی یا رستوران می‌روید و می‌بینید سیب زمینی سرخ کرده ها به شما چشمک می‌زنند یا دسرها دلتان را آب می‌کند خودتان را عذاب ندهید و محروم نکنید. اما حواستان باشد این قبیل به اصطلاح خاصه خوری ها را به مناسب‌های خاص و ویژه محدود کنید. نگذارید مصرف شیرینی‌جات و غذاهای چرب عادت هر روزتان شود.  وقتی عصبانی یا افسرده هستید راه های دیگری مانند پیاده روی، دیدن فیلم، نفس عمیق و غیره را برای بهبود حالتان انتخاب کنید نه مصرف مواد غذایی شیرین و چرب را.

شما جنگی غذا می‌خورید

منظورمان این است که تند غذا می‌خورید. همه‌ی مادرها به فرزندانشان توصیه می‌کنند : «آرام غذا بخور و لقمه‌هایت را خوب بجو». حق با آن‌هاست. اما کو گوش شنوا!؟  زمانی که تند و باعجله غذا می‌خورید مغز فرصت کافی برای دریافت پیام احساس سیری را پیدا نمی‌کند. برای همین شما در دام پرخوری می‌افتید.

راه حل

خودتان را کنترل کنید.  دستگاه گوارش ما 20 دقیقه زمان می‌خواهد تا به مغز خبر دهد پر شده است.  زمانی که تقریباً احساس سیری می‌کنید دست از غذا بکشید.  حتی اگر احساس می‌کنید کمی گرسنه‌تان است. یادتان باشد کمی طول می‌کشد تا سیگنال‌های سیری دریافت شوند.  یعنی شما سیر شده‌اید فقط دستور آن از مغز دریافت نشده است. پس زودتر دست از غذا بکشید.

پرخوری با شما عجین شده است!!

پرخوری خیلی زود تبدیل به عادت می‌شود.  یعنی خیلی از مردم به زیاد خوردن عادت کرده‌اند.  این افراد امشب کمی زیاده‌روی می‌کنند، فردا شب کمی دیگر و رفته رفته این کار هر شب و روزشان می‌شود.  این افراد از روی عادت نه نیاز پرخوری می‌کنند. دلایل زیادی وجود دارد که مردم به پرخوری عادت می‌کنند اما معمولاً این عادت از کودکی کسب می‌شود. در این حالت زمانی پیام سیری را می فهمید که بیش از نیازتان خورده باشید.

راه حل

زیاد خوردن یک دفعه به وجود نمی آید بلکه یک عادت خوردن است که در طول سالها  اون هم به طور ناخودآگاه به وجود آمده است. الان وقتش شده که این عادت نادرست را کنار بگذارید و برنامه غذایی درست داشته باشید.  باید خودتان درک کنید که زیاد می خورید با این وجود نصف راه را رفته اید.وقتی خودتان حسش کنید راحتر می توانید کنار بگذارید.  درست  که می‌گویند ترک عادت مرض است اما شما می‌توانید از شر این عادت نادرست خلاص شوید.