اخیراً‌ خبری با مضمون مرگ پرنده‌ها بر اثر آزمایش فناوری 5G در هلند در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود. اما آیا این موضوع واقعیت دارد؟اگر اهل گشت و گذار در شبکه‌های اجتماعی باشید احتمالاً خبر مرگ پرنده‌ها بر اثر آزمایش فناوری 5G را دیده‌اید. در این خبر ادعا شده آزمایش شبکه نسل پنجم مخابراتی باعث مرگ صدها پرنده در پارک Huijgenspark لاهه هلند شده است.

داستان از کجا منتشر شد؟

این گزارش که برای اولین بار در 14 آبان‌ماه در وبلاگ سلامتی Health Nut ارین الیزابت منتشر شد در واقع یک جمع بندی از پست‌های فیس‌بوک مردی به نام جان کولز بود که چندین کمپین، وب‌سایت و صفحه شبکه‌های اجتماعی برضد فناوری 5G دارد.

کولز ادعا کرده است یک آزمایش فناوری 5G به‌صورت مخفیانه و بدون سروصدا در لاهه انجام شده که منجر به مرگ حدود 150 پرنده شده است.

آیا در زمان کوتاهی تعداد زیادی پرنده در این پارک مرده‌اند؟

بله؛ مرگ اسرارآمیز تعداد زیادی پرنده در پارکی در لاهه صحت دارد. مرگ پرندگان از تاریخ 27 مهرماه آغاز شده و باعث شد تا حضور سگ‌ها هم در این پارک ممنوع شود. به اعلام شهرداری لاهه از تاریخ 27 مهرماه تا 12 آبان ماه تعداد 337 سار و 2 کبوتر چوب در این پارک مرده پیدا شدند.

ابتدا تصور می‌شد مرگ پرنده‌ها ناشی از مسمومیت باشد اما سازمان سلامت غذایی هلند پس از بررسی وجود ویروس‌های West Nile و Usutu را رد کرده است. البته مرگ دسته‌جمعی و اسرارآمیز پرندگان چیز جدیدی نیست و پیش از این برخی از این جریانات سواستفاده‌های مذهبی هم کرده‌اند.

آیا در نزدیکی این پارک آزمایش شبکه 5G انجام شده است؟

بله؛ یکی از آزمایش‌های فناوری 5G هلند در نزدیکی پارک Huijgenspark انجام شده است اما تاریخ انجام این آزمایش به 7 تیرماه یعنی سه ماه پیش از شروع مرگ پرندگان باز‌می‌گردد. این تست‌ها توسط هواوی و با تجهیزات استاندارد FCC در 100 مگاهرتز از باند C فرکانس 3.5 گیگاهرتز انجام شده است. از آن‌جا که این فرکانس معمولاً برای سرویس‌های موبایلی در دسترس نیست و به همین دلیل مخابرات هلند یک اجازه یک‌روزه را برای این آزمایش صادر کرده است.

با این‌حال هیچ مدرکی مبنی بر انجام آزمایش فناوری 5G پس از آن در لاهه و یا نصب آنتن 5G در کنار این پارک وجود ندارد. یکی از مقامات اپراتور KPN هلند نیز انجام چنین آزمایشی را شدیداً رد کرده است.

جالب است بدانید خود آقای کولز حالا از ادعای خود مبنی بر آزمایش 5G دست کشیده و می‌گوید شاید شلوغی سیگنال 4G LTE دلیل مرگ پرندگان باشد! هرچند که ارین الیزابت چیزی از این تغییر عقیده را بازتاب نداده است.

آیا فناوری 5G می‌تواند منجر به چنین حوادثی شود؟

پیشروهای فناوری 5G می‌گویند نسل پنجم مخابراتی سرعت بالاتر، مصرف انرژی و هزینه پایین‌تر را به همراه خواهد داشت. اکثر این بهبودها ناشی از به‌کارگیری فرکانس‌های رادیویی بالاتر و توسعه دکل‌های پیشرفته‌تر مخابراتی است. دلیل استفاده از فرکانس‌های بالاتر اشغال نبودن آن‌ها و قابلیت انتقال سریع‌تر اطلاعات است. مشکل این‌جاست که فرکانس‌های بالاتر برد کمتری دارند و به همین دلیل باید از آنتن‌های MIMO برای تقویت سیگنال استفاده کرد.

در اروپا 5G از سه محدوده فرکانس 700 مگاهرتز، 3.4 تا 3.8 گیگاهرتز و 2.25 تا 27.5 گیگاهرتز استفاده می‌کند که البته محدوده آخر فعلاً‌ در حد تئوری است. تست لاهه هلند در محدوده 3.4 تا 3.8 گیگاهرتز انجام شده است. طبق اعلام کمیسیون بین‌المللی حافظت دربرابر پرتوهای غیریونیزان (ICNIRP) فرکانس‌های بین 100 گیلوهرتز تا 300 گیگاهرتز در محدوده انرژی مجاز خطر قابل ذکری ندارند.

دکتر « اریک ون رونگن » از اعضای گمیته سلامت هلند و مدیر ICNIRP هم می‌گوید سطح قرارگیری در معرض تشعشات 5G در حد شبکه‌های فعلی 3G و 4G و در نتیجه بسیار بسیار کمتر از حدود خطرناک است. به گفته دکتر ون رونگن تنها حالتی که مرگ پرنده‌ها را بتوان با قرارگیری در معرض میدان الکترومغناطیسی توجیه کرد ایجاد گرمای فراوان در بدن آن‌هاست که در سطح کنونی آنتن‌های مخابراتی امکان‌پذیر نیست.  شاید میلیون‌ها آنتن مشابه در دنیا وجود داشته باشد و چنین مشکلاتی هیچ‌گاه گزارش نشده است.

جمع بندی

در زمان شروع مرگ پرنده‌ها و حتی تا سه‌ماه قبل از آن هیچ آزمایش شبکه 5G در هلند انجام نگرفته است و تنها کسی که عقیده دیگری دارد فردی با خصومت شخصی و سابقه مخالفت چندساله با این فناوری است. حتی اگر چنین آزمایشی انجام شده باشد شواهد نشان می‌دهد که امواج فعلی هیچ خطری برای پرنده‌ها ندارد. به این ترتیب هیچ مکانسیمی برای تأثیر امواج روی سارها وجود ندارد چه برسد به این‌که چرا از میان این‌همه پرنده و حیوان تنها آن‌ها مورد آسیب قرار گرفته‌اند.

پس خیالتان راحت! فناوری 5G حداقل در حالت فعلی خود خطری بیشتر از امواج 3G‌ یا 4G برای انسان یا سایر موجودات زنده ندارد.