در این مقاله سایت نارنج آنلاین ما بهترین روش هایی که منجر به کاهش مصرف باتری اندروید میشود را گرداوری کردیم و در اختیار شما دوستان قرار دادیم ، امیدوارم مقاله روش های کاهش مصرف باتری اندروید برایتان مفید واقع شده باشد .

کاهش مصرف باتری گوشی اندروید

بدون هیچگونه توضیح اضافه شروع به معرفی روش های کاهش مصرف باتری اندروید خواهیم کرد با ما همراه باشید :

نرم افزارهای غیر ضروری را پاک کنید

اگر قرار باشد تنها یک راهکار برای کاهش مصرف باتری معرفی کنیم مطمئنا همین گزینه را پیشنهاد خواهیم کرد. اگر به تازگی متوجه شده اید که شارژ گوشی شما به یکباره مقدار زیادی کم می شود، قبل از اینکه به خرابی تلفن هوشمند خود فکر کنید، بهتر است نگاهی به برنامه های نصب شده بر روی گوشی خود بیندازید.

با مراجعه به بخش تنظیمات باتری بر روی تلفن هوشمند خود می توانید لیستی از برنامه هایی که در حال مصرف کردن شارژ باتری هستند مشاهده کنید. برخی از برنامه ها برای بروزرسانی و یا اهداف دیگر به طور پیوسته در حال همگام سازی (sync) اطلاعات می باشند که این امر مصرف انرژی را به شدت افزایش می دهد.

روشنایی صفحه نمایش را کم کنید

دومین عامل عمده تاثیر گذار بر کاهش مصرف باتری ، میزان روشنایی صفحه نمایش است. این که تلفن هوشمند شما نوری حتی بیشتر از نور خورشید تولید کند، ذاتا چیز بدی نیست و هنگام کار با گوشی در محیط بیرون بسیار به درد می خورد. ولی باید قبول کنید که این میزان از روشنایی، همیشه مورد نیاز نیست. ممکن است شما هم مانند بسیاری از کاربران از گزینه تنظیم خودکار نور صفحه نمایش استفاده کنید ولی باید بدانید می توان یک گام بیشتر هم برداشت.

بسیاری از تلفن های هوشمند امکان کنترل شدن تنظیم خودکار روشنایی صفحه نمایش را به کاربر می دهند. پس اگر گوشی شما هم از قابلیت برخوردار است بهتر است در محیط بیرون از خانه و در زیر سایه این گزینه را تا حدی تغییر دهید که تعادل خوبی بین وضوح تصویر و مصرف انرژی ایجاد شود.

مورد دیگر در بخش تنظیمات نمایشگر که می تواند به حفظ باتری کمک کند، تنظیم زمان خواب گوشی است ( مدت زمانی که صفحه نمایش تا غیرفعال شدن روشن می ماند ). این زمان معمولا برای اغلب موبایل ها 30 ثانیه است که ما توصیه می کنیم آن را به 15 ثانیه یا کمتر کاهش دهید.

ویبره یا حالت لرزش گوشی را خاموش کنید

اگر از قابلیت ویبره تلفن هوشمند خود استفاده چندانی ندارید بهتر است آن را خاموش کنید تا در مصرف شارژ باتری صرفه جویی شود. تنظیمات مربوط به ویبره در بخش تنظیمات زنگ دستگاه قرار دارد و می توانید با مراجعه به این بخش نسبت به غیر فعال کردن آن اقدام کنید. ممکن است هنگام خاموش کردن ویبره چند پیغام و اخطار برای شما نمایش داده شود که می توانید با تایید آنها، موتور ویبره را غیر فعال نمایید.

همگام سازی های بی مورد را غیر فعال نمایید

همانطور که قبلا هم اشاره شد، برخی از برنامه ها به صورت مداوم در حال همگام سازی اطلاعات می باشند که در اغلب اوقات ممکن است نیازی به این همگام سازی ها نداشته باشید. با مراجعه به بخش تنظیمات برنامه های پر کاربرد گوشی خود در صورتی که گزینه ای برای همگام سازی (Sync) مشاهده نمودید آن را غیر فعال نمایید.

در گوشی های اندرویدی شما می توانید با مراجعه به تنظیمات گوشی و بخش Accounts and Sync، اکانت های خود را مشاهده نمایید و در صورت نیاز همگام سازی برخی از آنها را غیر فعال کنید (پیشنهاد می کنیم یکی از اکانت های خود را برای همگام سازی گوشی در نظر بگیرید و در مورد سایر اکانت های خود تنها همگام سازی ایمیل ها را فعال کنید).

نحوه مکان یابی مناسب را انتخاب کنید

با اینکه در بسیاری از موارد خاموش کردن اتصال Wi-Fi و بلوتوث به عنوان راهی برای کاهش مصرف باتری پیشنهاد می شود ولی در واقع این عمل تاثیر چندانی بر روی مصرف شارژ گوشی ندارد. در مقابل، GPS گوشی شارژ نسبتا زیادی مصرف می کند. پس بهتر است با مراجعه به بخش تنظیمات مربوط به موقعیت مکانی (Location Settings) گوشی خود، گزینه مناسب خود را انتخاب کنید.

 خورنده های باتری را بشناسید

بعضی اپلیکیشن ها حتی پس از بسته شدن هم دائما در پس زمینه مشغول به کارند و از این رو بدون اینکه آگاهی داشته باشید، باتری شما را به مقدار زیادی مصرف می کنند.

خوشبختانه، اندروید یک بخش مانیتورینگ (پایش) داخلی را برای وضعیت باتری دارد و با مراجعه به Settings > Battery خواهید دید که کدامیک از اپلیکیشن ها، بزرگترین خورنده های باتری هستند و متوجه می شوید که برای افزایش عمر باتری، از کدامیک کمتر استفاده کنید.

حالت صرفه جویی باتری را فعال کنید

تمام موبایل های اندرویدی این حالت را ندارند، ولی اگر گجت شما این حالت را داشت، با فعال کردنش قادرید مصرف باتری خود را مدیریت نمایید. در برخی موبایل های اندرویدی وقتی که درصد شارژ به حد معینی برسد، حالت صرفه جویی باتری به صورت خودکار فعال می گردد.

اگر از اندروید آبنبات چوبی استفاده می کنید، به لطف این وضعیت می توانید موبایل خود را 90 دقیقه بیشتر روشن نگه دارید. با مراجعه به Settings > Battery > Battery Saver به این گزینه دسترسی خواهید داشت.

بلوتوث و NFC را خاموش کنید

بلوتوث ممکن است به طور پیش فرض روشن نباشد، اما NFC این طور نیست. دلیل اتمام سریع شارژ بسیاری از موبایل های اندرویدی جدید، همین روشن بودن NFC آنها بوده است.

NFC ممکن است روش فوق العاده ای برای اتصال موبایل اندرویدی به وسائلی مثل اسپیکرهای بلوتوث و یا دوربین های دیجیتال محسوب شود، با این حال مثل بلوتوث، باید تنها زمانی که به آن احتیاج دارید فعالش کنید.

برخی از موبایل های اندرویدی، آیکن مخصوصی برای NFC در نوار اعلان ها دارند. اگر موبایل شما این آیکن را نداشته باشد، با مراجعه به Settings > Wireless & Networks > NFC قادرید آن را روشن و خاموش کنید.

از تصاویر پس زمینه تیره استفاده کنید

به طور کلی دو نوع صفحه نمایش در اسمارت فون ها وجود دارد: LCD و AMOLED. ال سی دی از یک سیستم نورافشانی در پس زمینه بهره می برد که هر پیکسل روی صفحه نمایش را نورانی می کند. در حالی که در صفحات AMOLED، هر پیکسل به تنهایی مولد نور است و انرژی مصرف می کند.

پیکسلی که سیاه باقی بماند، روشن نشده و انرژی هم مصرف نمی کند. اگر موبایل اندرویدی شما ( مثل اغلب موبایل های سامسونگ ) دارای صفحه AMOLED است، با تعیین یک تصویر پس زمینه تیره تر یا کاملا سیاه می توانید مصرف باتری را بهینه سازی کنید.

جی پی اس و مکان یابی را غیر فعال کنید

بسیاری از اپلیکیشن ها همچون گوگل مپس، سوارم و یلپ از موقعیت جغرافیایی تان برای تدارک داده های همزمان جغرافیایی استفاده می کنند، با این حال شما همیشه از این اپلیکیشن ها استفاده نمی کنید یا مصرف تان ناچیز است؛ بنابراین خاموش کردن GPS وقتی که به آن احتیاج ندارید کار عاقلانه ای خواهد بود. برخی موبایل ها در نوار اعلان دارای آیکن اختصاصی جی پی اس هستند. در غیر این صورت، با مراجعه به Settings>Location می توانید آن را فعال یا غیرفعال نمایید.

فرمان های حرکتی غیرضروری را غیر فعال کنید

این موضوع در مورد تمامی موبایل های اندرویدی صدق نمی کند. با این حال اگر موبایل شما مثل گلکسی اس 4، قابلیت های بی فایده ای مثل تشخیص جهت نگاه (Eye-Tracking) یا فرمان حرکتی بدون لمس (Air Gesture) دارد، بهتر است که غیر فعالشان کنید. چرا که با وجود فعال بودن آنها در پس زمینه و خوردن باتری، احتمال این که هرگز از آنها استفاده نکنید بسیار بالاست. تنظیمات مربوط به این ها را می توانید در منوی Settings بیابید.

تعداد ویجت ها را پایین نگه دارید

ویجت ها میان برهای بسیار خوبی برای کنترل اپ هایی مثل موزیک یا مشاهده اطلاعات در یک نظر هستند. برای حفظ باتری، بهتر است که غیر ضروری هایشان را حذف کنید. برای حذف ویجت ها کافیست انگشتتان را رویشان نگه داشته و آن را به سمت سطل زباله در بالای صفحه بکشید.

انیمیشن ها را غیر فعال نمایید

آیا می دانستید که انیمیشن های تعویض صفحه از عوامل مهم مصرف انرژی باتری شمایند؟ نگران نباشید، خوشبختانه می توانید آنها را غیر فعال کنید. با مراجعه به Settings > About phone و پیدا کردن Build Number ، بعد از این که Build Number را پیدا کردین 7 مرتبه این گزینه را لمس کنید. حالا دکمه بازگشت را بزنید؛ خواهید دید که گزینه ای به نام Developer Options (که قبلا در صفحه نبود) به این بخش اضافه گردیده.

با ورود به آن، به پایین صفحه بروید تا Window animation scale ، Transition animation scale و Animation duration scale را ببینید. حالا همه شان را غیر فعال کنید و ملاحظه کنید که باتری موبایلتان چقدر بیشتر از گذشته دوام خواهد آورد. ممکن است برای اعمال این تغییرات نیاز به ری استارت کردن موبایل داشته باشید.

راه های پیشنهادی دیگر برای کاهش مصرف باتری اندروید

از نمایش نوتیفیکیشن در لاک اسکرین دستگاه استفاده کنید

نمایش نوتیفیکیشن‌ها یا پیغام‌های هشدار بر روی لاک اسکرین (Lock Screen) دستگاه‌های اندرویدی به نوعی منجر به کاهش مصرف انرژی یا مصرف شارژ باتری دستگاه‌های اندرویدی می‌شود. این موضوع به ویژه زمانی محسوس‌تر است که صفحه نمایش دستگاهتان از نوع آمولد باشد. نمایش نوتیفیکیشن‌ها در لاک‌ اسکرین دستگاه‌های اندرویدی از زمان معرفی اندروید آب نبات چوبی به یک استاندارد در این سیستم عامل تبدیل شد.
اگر از اندروید کیت‌کت استفاده می‌کنید به منظور نمایش نوتیفیکیشن‌ها در لاک اسکرین دستگاه از کاستوم رام‌ها یا اپلیکیشن‌هایی استفاده کنید که این قابلیت را ارائه می‌کنند. اپلیکیشن Dynamic Notifications یک نمونه از این اپلیکیشن‌ها محسوب می‌شود. با استفاده از این قابلیت می‌توانید بدون نیاز به باز کردن قفل صفحه نمایش دستگاه، نوتیفیکیشن‌های دریافتی خود را بررسی کنید. این امر تاثیر به سزایی در کاهش مصرف انرژی یا مصرف شارژ باتری محصولات اندرویدی دارد.

اپلیکیشن‌های نصب شده بر روی دستگاهتان را به روز کنید

در اغلب موارد هنگامی که نسخه جدیدی از یک اپلیکیشن ارائه می‌شود، تنظیمات و بهبودهایی در رابطه با مصرف مموری و انرژی باتری را هم به همراه دارد. در واقع این دو موضوع از جمله دلایل اصلی ارائه به روز رسانی برای اپلیکیشن‌های معتبر محسوب می‌شوند. بنابراین همواره سعی کنید که از جدیدترین نسخه از اپلیکیشن‌های مورد نظرتان استفاده کنید و دائما آن‌ها را در دستگاهتان به روز رسانی نمایید.

همچنین توصیه می‌کنیم که اپلیکیشن‌های غیرکارآمد و آن دسته از اپلیکیشن‌هایی که به واقع از آن‌ها استفاده‌ای نمی‌کنید را از دستگاهتان حذف نمایید. ممکن است برخی از این اپلیکیشن‌ها در پس زمینه دستگاه اندرویدیتان فعال باشند و بدین صورت منجر به افزایش مصرف انرژی یا مصرف شارژ باتری شوند. بنابراین همواره سعی کنید که در دستگاه خود تنها آن دسته از اپلیکیشن‌هایی را نصب کنید که دائما به آن‌ها نیاز داشته و از آن‌ها استفاده می‌کنید.

قابلیت Google Now دستگاه را غیرفعال کنید

فعال بودن قابلیت Google Now در دستگاه‌های اندرویدی تاثیر به سزایی در مصرف انرژی باتری دستگاه دارد. با استفاده از قابلیت Google Now می‌توانید دستورات صوتی را به محصولات اندرویدی خود بدهید و در قبال این دستورات پاسخ‌های هوشمندانه‌ای را دریافت کنید. استفاده از این قابلیت بسیار جذاب و کاربردی است اما اگر بنا به هر دلیلی قصد دارید که مصرف انرژی یا مصرف شارژ باتری دستگاه اندرویدیتان را کاهش دهید، توصیه می‌کنیم که حتما قابلیت Google Now دستگاه خود را غیرفعال کنید.
بدین منظور وارد منوی اپلیکیشن‌های دستگاه شده و سپس به زیرشاخه Voice مراجعه کنید. ممکن است بخش Voice در دستگاه شما زیرمجموعه‌ای از یک بخش دیگر باشد که عموما با عنوان “Search & Now” نمایش داده شده است. پس از ورود به این بخش گزینه “OK Google Detection” را انتخاب کرده و تمام تیک‌های موجود را غیرفعال کنید. بدین صورت قابلیت Google Now دستگاهتان غیرفعال شده و در مصرف انرژی باتری دستگاه صرفه‌جویی شایان ملاحظه‌ای به عمل می‌آید.

به اپراتور سیم کارت خود اهمیت دهید!

شاید این موضوع برایتان عجیب باشد یا تا کنون آن را نشنیده باشید. اما کیفیت و سرعت خدمات‌دهی اپراتور سیم کارت شما تاثیر به سزایی در میزان مصرف انرژی باتری دستگاه دارد. همچنین دقت داشته باشید که استفاده همزمان از دو سیم کارت در یک گوشی هوشمند هم میزان مصرف انرژی باتری دستگاه را افزایش می‌دهد.

از اپلیکیشن Greenify استفاده کنید

اپلیکیشن Greenify نسبت به سایر اپلیکیشن‌هایی که توسعه دهندگان آن‌ها مدعی می‌شوند که میزان مصرف انرژی باتری دستگاه را کنترل می‌کنند متفاوت است. این اپلیکیشن به واقع می‌تواند در زمینه کاهش مصرف انرژی یا مصرف شارژ باتری دستگاه‌های اندرویدی مؤثر واقع شود. اپلیکیشن Greenify منجر می‌شود تا سایر اپلیکیشن‌های نصب شده بر روی دستگاه اندرویدی شما در شرایط عدم استفاده به وضعیت هایبرنیت (Hibernate) منتقل شوند و از اجرای آن‌ها در پس زمینه دستگاه ممانعت به عمل می‌آورد. این امر سبب می‌شود که میزان مصرف انرژی یا مصرف شارژ باتری دستگاه به شکل چشمگیری کاهش یابد چرا که تمام اپلیکیشن‌های اجرایی در پس زمینه دستگاه از انرژی باتری آن مصرف می‌کنند. جهت دانلود اپلیکیشن Greenify همراه با آموزش کلیک کنید .

امیدوارم مقاله کاهش مصرف باتری اندروید برای شما مفید بوده باشد ، و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید .