اکنون بیش‌ از یک سال است که ما می‌دانیم ویندوز 10 موبایل آینده‌ای نخواهد داشت و این یعنی، ماجراجویی مایکروسافت در بخش موبایل تنها در ارائه اپ‌ها و سرویس‌ها در پلتفرم‌های اندروید و آی او اس خلاصه خواهد شد و مایکروسافت موبایل اندرویدی تولید نخواهد کرد .

در حالی که به نظر می‌رسد ساخت سخت افزار در این بخش، اهمیت زیادی برای مایکروسافت ندارد، شایعاتی وجود دارد که این شرکت قصد دارد روش‌های جدید را برای مشارکت در این بازار پر سود، اتخاذ کند.

اول از همه با ارائه اندرومدا ، یک نوع دستگاه جدید قابل حمل که می‌تواند مجهز به دو صفحه نمایش‌گر و قابلیت‌های ارتباطی تلفن‌همراه باشد. اندروما در واقع قرار نیست یک تلفن‌همراه باشد، بلکه می‌آید تا ادامه دهنده راه مایکروسافت برای ادامه ایجاد دسته‌بندی‌های جدید در دستگاه‌ها باشد. مانند اتفاقی که در بخش سرفیس این شرکت شاهد آن بودیم.

دوم، شایعاتی جدی وجود دارد که مایکروسافت علی‌رغم این که هیچ قصدی برای ارائه یک دستگاه مجهز به اندروید وان ندارد، اما به طور جدی ساخت یک تلفن‌همراه کاملا جدید بر پایه سیستم‌عامل شرکت گوگل را در نظر دارد. ممکن است در آینده‌ای نه چندان دور این مسأله برای عموم اعلام گردد.

در حالی که بسیاری بر این باورند که تولید گوشی اندرویدی توسط مایکروسافت کاملا کار منطقی است اما این شرکت احتمالا تا به حال به خاطر دلایلی که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم، از این اقدام امتناع کرده‌ است:

ممکن است شایعه از اساس درست نباشد

اولین و مهم‌ترین دلیل این است که اگر شایعاتی در مورد عرضه دستگاه‌ توسط شرکت‌های فناوری می‌شنوید، ابتدا باید با دیده شک به آن‌ها بنگرید. مایکروسافت نیز مانند دیگر بزرگان عرصه فناوری، درز اطلاعات به بیرون از شرکت را بسیار جدی می‌گیرد و این طبیعی است که افراد زیادی از محصولات آینده این شرکت مطلع نباشند. حتی افرادی که درون خود مایکروسافت مشغول به کار هستند هم عمدتا از برنامه‌های این شرکت در مورد آینده دستگاه‌ها اطلاعات چندانی ندارند. مخصوصا اگر این اطلاعات راجع به مسأله مهمی همچون تلفن‌همراه هوشمند بعدی شرکت باشد.

پیش‌تر هم شایعات اشتباه زیادی در مورد دستگاه‌های تولیدی مایکروسافت شنیده شده بود. پس ۹۹ درصد محتمل است که شایعه در مورد دستگاه اندرویدی توسط خود مایکروسافت در جهت گمراه کردن رسانه‌ها به وجود آمده باشد.

مایکروسافت دیگر علاقه‌ای به تجارت تلفن همراه ندارد

پیوستن به خیل تولیدگنندگان تلفن‌همراه، دیگر جزو اهداف مایکروسافت محسوب نمی‌شود. فرهنگی که همراه با خط تولید محصولات سرفیس در مایکروسافت پا گرفت، شامل ایجاد ابداعات جدید با هر محصول جدید است و تولید یک تلفن‌همراه با شکل و شمایل سنتی که ما از آن می‌شناسیم، با این فرهنگ هم‌خوانی ندارد.

حتی پانوس پانای، مدیر بخش سرفیس، یکبار به صراحت تولید گوشی سرفیس‌فون را رد کرده بود و اشاره کرده بود که مایکروسافت به دنبال ایجاد فرم فکتور‌های جدید است نه تولید تلفن‌همراه :

به شما می‌گویم که در آینده فرم فکتورهای جدید، تغییرات جدید در بازار و فرصت‌های جدید وجود خواهد داشت. روشی که مردم برای ارتباط استفاده می‌کنند در آینده تغییر خواهد کرد. فورم‌فکتور جدید هم در رابطه با همین مسأله شکل خواهد گرفت.

ویندوز 10 آینده است

و آخرین اما یکی از مهم‌ترین دلایل : ممکن است یک تلفن‌همراه اندرویدی از دیدگاه یک کاربر معمولی برای مایکروسافت گزینه معقولی باشد، اما با توجه به دیدگاهی که مایکروسافت به محصولات خود دارد، این گزینه آنچنان برای آن‌ها کاربردی نیست. 

مایکروسافت می‌خواهد بر روی دستگاه‌های خود کنترل کامل داشته باشد و تنها راه این‌کار استفاده از ویندوز 10 است. ویندوز 10 آینده مایکروسافت بوده و قرار است بر روی تمامی دستگاه‌های تولیدی این شرکت نصب شود. موضعی که شرکت همیشه بر روی آن پافشاری کرده است. بنابراین تلاش بعدی مایکروسافت در حوزه تلفن‌همراه، با ویندوز 10 خواهد بود و از این لحاظ به نظر نمی‌رسد که اندروید عضوی از گزینه‌ها باشد، مخصوصا زمانی که به تلاش‌های شرکت در زمینه کسب و کارها نگاه می‌کنیم.

پس هر زمان که به دستگاه قابل حمل بعدی مایکروسافت فکر می‌کنید، آن را با ویندوز 10 در نظر بگیرید و مایکروسافت موبایل اندرویدی تولید نخواهد کرد البته نه فقط اندروید ، هیچ گزینه دیگری وجود ندارد .